Odamız ile Ziraat Bankası Arasında Protokol

Bankkart Tedarik Zinciri Finansman Projesi kapsamında odamız ile Ziraat Bankası arasında protokol imzalandı. İmzalanan protokolle ticari mal alım-satımlarında kolay finansman imkânı için işbirliğine gidildi.
Ziraat Bankası Elazığ Bölge Müdürü İlker Ayhan ile birlikte imzaladıkları protokole ilişkin değerlendirmede bulunan Tunceli TSO Yönetim Kurulu Başkanı Zeynel Açıkgöz, yeni sistem sayesinde işletmelerin nakit akışlarını doğru yönetmelerinin sağlanarak, geçici likidite sorunları nedeniyle üretime ara vermelerinin engelleneceğini söyledi.
Protokol sayesinde işletmelerin sattıkları malın bedelini, alacak riski taşımadan, Ziraat Bankası garantisiyle peşin ya da taksitli olarak tahsil edebileceklerini belirten Açıkgöz, “Böylece nakit akışı öngörülebilir hale gelecek. Alıcılar da uygun vade ve maliyette finansman temin ederek, tedarik ihtiyaçlarını karşılayabilecekler. Bir buçuk seneye ulaşan kredi imkanına kavuşacaklar.” ifadesini kullandı.

-“Tüm oda borsa üyeleri ile sektör meclisi üyeleri yararlanabilecek”
Projenin lansmanında konuşan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, 81 il 160 ilçedeki Oda ve Borsalar ile 61 Sektör Meclisinin tüm üyelerinin de, Ziraat Bankası tarafından, ciro ve kredibiliteye göre belirlenecek limitler dâhilinde, hem satıcı hem de alıcı olarak bu sistemden yararlanabileceklerini ifade ederek, tedarik zincirini güven altına alacak bu sistemin, KOBİ’lerin kredi faizlerinin düşmesine de yardımcı olacağını söyledi. Hisarcıklıoğlu, sonraki aşamadaysa, düşen finansman maliyetleri KOBİ’leri yatırım ve üretim için teşvik edeceğini, KOBİ’nin finansal istikrarı hem tedarik zincirini daha istikrarlı hale getireceğini ve tedarik kanallarını garanti altına alacağını vurguladı. Bunun da alıcı konumundaki büyük firmaların, bu tedarik zinciri finansmanına dâhil olmalarını motive edeceğini sözlerine ekledi.

Sosyal Medyada Paylaş :