Odamızdan TOBB’a başvuru

Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Zeynel Açıkgöz, birliğimiz Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne ​​akaryakıt, elektrik ve doğalgaz ücretlerine art arda yapılan zamlara ilişkin başvuruda bulundu:

“Bilindiği üzere ülkemizde son zamanlarda özellikle akaryakıt, elektrik ve doğalgaz ücretlerine art arda yapılan zamlar başta üyelerimiz olmak üzere tüm vatandaşlarımızı sıkıntıya sokmaktadır. Özellikle pandemi süreciyle başlayan ve etkileri hala süren ekonomik sıkıntıların üzerine bir de yeni yılla birlikte birçok kaleme getirilen yüzde 50 ile yüzde 125 arasındaki zamlar, toplumun neredeyse tüm kesimlerinin bütçesini zorlamaktadır.
Üyelerimiz, zaten finans güçlüğü yaşandığı göz önünde bulundurulursa artan maliyetleri karşılayamaz duruma gelmiştir.
Akaryakıt, hammadde, işçi ücretleri gibi birçok kalemde yaşanan artışlarla finansman yönetimi yapmakta zorlanan işletmelerimiz için akaryakıt, elektrik ve doğalgaz tarifelerine yapılan zamlar kabul edilebilir sınırları aşmış, imalattan, hizmete tüm sektörlerdeki işletmelerimiz maliyetleri karşılayamaz duruma gelmiştir.
Bir işletmenin en büyük maliyet kalemine dönüşen elektrik faturaları tüketici fiyatlarına yansımaya başlamıştır. Tüketicinin alım gücü de düşünüldüğünde işletmelerimiz kepenk kapatma tehlikesiyle karşı karşıya gelmiştir.
En küçük işletme bile en az 800 kw elektrik tüketirken kademeli tarife de maalesef çözüm olmamaktadır.
Kademeli tarifede işletmelerimiz için özel bir sınır belirlenmeli, indirime gidilmeli. Üyelerimizi giderek zorlayan artışlara önlem alınmazsa üretim, istihdam ve dolayısıyla ekonomi büyük yara alacaktır.
Tüm bu sorunların yaşanmaması için ivedilikle yeni bir düzenleme yapılması gerekmektedir. Bu konuda destekleriniz hususunda,

Gereğini bilgilerinize arz ederim.”

Zeynel AÇIKGÖZ
Yönetim Kurulu Başkanı

Haber Görselleri

Sosyal Medyada Paylaş :