TUNCELİ ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ VE ÖĞRENCİ KONSEYİ TSO’YU ZİYARET ETTİ.

28/08/2014 te Tunceli Üniversitesi Rektörü Durmuş Boztuğ, Genel Sekreteri Sedat Ayden ve öğrenci konseyi başkanı Ferhat Güven Tunceli TSO’yu ziyaret etti. Heyeti oda yönetim kurulu başkanı Yusuf Cengiz, meclis başkanı Ali Güyüldar ve yönetim kurulu üyesi Cem Balo ve Genel Sekreter Veli Güngörmüş karşıladı.

Görüşmede 2014/2015 eğitim öğretim yılında Tunceli Üniversitesine gelecek olan öğrencilerin karşılaşabilecekleri muhtemel sorunlar ve çözüm önerileri görüşüldü. Öncelikle ildeki esnafın öğrencilere karşı sağ duyulu olması yönünde ortak kanaat getirilirken özellikle konaklama ve taşınma konusunda desteğe ihtiyaç duydukları belirtildi.

Öğrenci konseyi başkanı Güven, öğrencilere farklı fiyat uygulamaları ve çıkarılan zorlukların aksine ilimiz ekonomisine katkı sunacak olan bu öğrencilere barınma ve beslenme gibi temel ihtiyaçlarda kolaylıkların sağlanması gerektiğini belirtti. Öğrencilerin barınma ve taşınma sıkıntılarının yıllardır devam ettiğini, toplum olarak bunun çözümü için destek olunması gerektiğini de ekledi.

Tunceli Üniversitesi rektörü Boztuğ ise öğrencilerin taşınma sorununun belediyenin destekleriyle çözüldüğünün, konaklama ve hayatlarını idame ettirme yönünde ise halktan ve esnaftan destek beklediklerini belirtti.

Yöneyim kurulu başkanı Cengiz ise konaklama sorununu giderecek olan öğrenci yurtlarının bürokratik engellerle karşılaştığını belirterek yakın zamanda çözülebileceğini söyledi. Ayrıca öğrencilerin kiraladıkları evlerde neden oldukları tahribatın ve zararın ev sahiplerini zor duruma düşürdüğünü bu yüzden öğrencilere ev vermek istemediklerini söyledi. Ödenmeyen kiraların ,elektrik ve su faturalarının ev sahipleri için caydırıcı etmen olduğunu belirtti. Şehirde uyum, karşılıklı anlayış ve menfaat çerçevesinde birlikte yaşamın hem öğrencilerin hayatını kolaylaştıracağını hem de ilimiz ekonomisine katkı sunacağını da ekledi.

Kira bedellerinin de çok yüksek olmadığını ancak istisnaların büyütülerek genele yorumlanmasının yanlış olduğunu belirten Cengiz, 2 veya 3 kişinin aynı çatı altında yaşamasının maliyeti düşüreceğini ve yaşamı kolaylaştıracağını da belirtti.

Ayrıca öğrenci konseyinin öğrencilerle istişare toplantıları yaparak mülk sahiplerini zor durumda bırakacak davranışlardan kaçınmaları gerektiğini, bu şekilde olumlu intiba bırakabileceklerini, gelecek olan öğrencilere de kolaylık sağlayacağını öğrencilere anlatarak duyarlılık göstermeleri gerektiği belirtildi.

Yusuf CENGİZ
Tunceli TSO Yönetim Kurulu Başkanı
TOBB/TSO Konsey Üyesi

Sosyal Medyada Paylaş :